belchite
10.12.2016
Kategorie: Historie, Současnost, Zajímavosti

Ruiny Belchite

Místo, kde jsou následky války vidět výrazněji než na jakémkoliv jiném místě v současném Španělsku.

Staré španělské město Belchite se ocitlo v přední linii mezi dvěma armádami a dvěma ideologiemi během španělské občanské války v letech 1936 až 1939.

Bezprostřední příčinou války se stala vzpoura fašisticky – nacionalistických generálů španělské armáda v roce 1936. Kdy namísto bezproblémového převzetí vlády, které měli naplánované se velká část Španělska proti nim vzbouřila a pomocí místních armád vybojovala některé regiony zpět. Tato opozice se skládala ze španělské republikánské vlády a aliance anarchistů, socialistů a komunistů, kteří bojovali k o kontrolu nad Španělskem až do roku 1939, kdy zvítězila fašisté a nacionalisté.

Město Belchite se nacházelo přímo v čele fronty. Zpočátku bylo pod nadvládou nacionalistické armády. Republikánská armáda ho převzala až po dlouhém obležení, které trvalo od 24. srpna do 7. září 1937. Mezi řadou Američanů, kteří se zúčastnili obléhání v rámci praporu Mezinárodní brigády Abrahama Lincolna, patřili i v roli novinářů Ernest Hemingway, Martha Gellhorn a Herbert Matthews.

Dle zpráv od novinářů „bylo město totálně zničené a často nešlo ani říct, kde byly dřív ulice. Lidé kopali pod hromadami malty, cihel a trámů aby vytáhli své mrtvé. Zdechlina muly, hrnce na vaření či šicí stroje vše pokryté mouchami tvořili surrealistické koláže. Více než město Belchite připomínalo páchnoucí díru.“

Republikáni drželi Belchite až do převzetí nacionalistickými silami, které vedl v roce 1938 generál Francisco Franko. Franko rozhodl strhnout zbytky domů v téměř úplně zničeném městě, aby zde vznikl památník války. Vybudování nového města Belchite trvalo až do roku 1954, takže jeho obyvatelé museli 15 let žít vedle zničeného města.

Dnes Belchite vypadá do značné míry stejně jako v roce 1939. Hromady rozházené suti, sotva stojící věž s hodinami, katedrála poďobaná od kulek a minometných granátů. Město je z velké části otevřeno pro návštěvníky a lidi, kteří chtějí vidět tento přetrvávající monument minulosti.

Belchite dnes a v minulosti

Štítky:,

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *