španělské hrady

Nejzajímavější španělské hrady

Španělské hrady jsou ve srovnání se zbytkem Evropy poměrně zvláštní. Jsou zanedbané, skryté a často ne příliš navštěvované. Přesto však v sobě mají kouzlo, které u jiných hradů v Evropě nenajdete.

Pro zajímavost – hrady jsou srdcem španělské národní identity. Jak možná víte, pokud jste již někdy navštívili Španělsko, Castile y Leon je centrální provincií země. Proto mluvčí španělštiny doma i v Latinské Americe často odkazují na pojmenování španělského jazyka jako Castellano nebo jako Espaňol. Odtud pochází slovo – Kastilie, tj. hrad – castilla. Důvodem je velké množství španělských hradů již z počátku historie Španělska.

Alcazars – muslimská pevnost adaptována španělskými útočníky

V letech 711 až 1492 byla jižní část Španělska obsazena muslimy ze severní Afriky – Maury. Tato území pojmenovaná Al-Andalus /v současnosti region Andalusie/, byla poseta muslimskými pevnostmi a opevněními, které se inspirovaly stavebním stylem používaným v Maroku a Severní Africe.

Mnoho z těchto pevností je nazýváno jako Alcazars, což je arabský pojem pro pevnost /al-gasar/. Nicméně mnoho z těchto pevností se postupně dostávalo zpět do španělských rukou. Právě mezi lety 711 a 1492 se španělští katolíci snažili těmito postupnými převzetími pevností donutit Maury k návratu zpět do Afriky.

Nešlo však o plynulý proces a až v roce 1492 padla poslední pevnost – město Granada. Tím také katolická víra dobila celé Španělsko. Maurské pevnosti jsou ideální příležitostí nahlédnout do dob muslimského Španělska.

Alcazar de Segovia: nejslavnější ze všech španělských hradů

Na první pohled připomíná Alcazar de Segovia hrad, který známe z pohádkových knih. Hrad byl kdysi muslimskou pevností, která se postupem času rozšířila a posílala na jeden z nejvýznamnějších hradů v celém Španělsku.

hrad Alcazar de Segovia

Dokonale špičaté věžičky dnes přitahují návštěvníky z celého světě a taky se říká, že jeho vzhled byl inspirací do loga slavného Walta Disneyeho. Jde o jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších španělských hradů.

Další informace: stránky hradu Alcazar de Segovia

Alhambra, Granada, Španělsko

Pevnsot Alhambra v Granadě ve Španělsku patří k nejkrásnějším španělským pevnostem. Impozantní – červená pevnost je obklopena zasněženými vrcholky pohoří Sierry Nevady. Šlo o poslední pevnost Maurů než v roce 1492 padla do rukou Španělům.

pevnost Alhambra

Pevnost má neodolatelné kouzlo, které jí dodávají chladná dlážděná nádvoří i propracovaná štuková výzdoba z dob Maurů, která pokrývá stěny muslimských paláců v pevnosti. Dnes patří do světového kulturního dědictví UNESCO a je vidět skoro v každém itineráři zahraničních turistů ve Španělsku.

Stránky pevnosti Alhambra

Historie španělských hradů: Proč jsou tak zvláštní?

Úžasná historie španělských hradů začíná v roce 711, kdy byl španělský poloostrov napaden muslimy – Maury ze severní Afriky. S Maury se do Evropy dostalo i jejich chápání architektury, umění a náboženství, které zatím v raně středověké Evropě neznali.

Maurové sem přinesli také znalosti a dovednosti, které jim umožňovali budovat velmi odolné pevnosti a paláce. Své společenství si zřídili na jihu španělského poloostrova a nazvali jej „Al-Andalus“, tj. současná provincie Andalusie.

Situace ve středověké Evropě byla v té době ovlivňována dvěma faktory: rozrůstající se nepokoje a hádky mezi jednotlivými středověkými pány a úsilí o křesťanskou nadvládu nad celým Španělskem. Španělští katolíci vnímali přítomnost muslimů na jejich poloostrově jako důvod pro svatou válku.

Výsledkem bylo jejich úsilí o postupné vyhnání Maurů zpět do Afriky a další kultivace země pro španělské křesťany.

V roce 1492 padla v Granadě poslední maurská pevnost Alhambra. Podle legendy o vyhoštění Maurů z velkolepé pevnosti se říká, že Muhammad XII, když odjížděl na koni z města se naposledy ohlédl se slzami v očích na ztracený ráj. Když se ohlédl zpět, podle legendy k němu přijela jeho matka a řekla mu: „Pláčeš jako žena pro něco, co jsi nedokázal bránit jako muž.“

S pádem Granady náboženské tažení ve Španělsku skončilo. Toto období však mělo velký vliv na španělskou architekturu a výsledkem bylo mnoho hradů a pevností rozesetých po zemi. Maurské paláce a mešity jako např. v Alhambře v Granadě byly přizpůsobeny vítěznými Španěly a vytvořily směs islámsko-evropské architektury.

A samozřejmě se i dále pokračovalo ve stavbě moderních hradů, které si do vínku přinesly to nejlepší z obou kultur. I proto jsou španělské hrady tak zvláštní.

Skrytý hrad Castillo de Coca se šestihrannými věžičkami

Hrad Coca je zvláštní v tom, že je třístranný. Ze zadní strany je umístěn na pevném a neproniknutelném skalním masivu a třístranné hradby pak chrání přední část a boky hradu. Hrad byl postaven v roce 1453 španělskými křesťany, kteří si vzali inspiraci z maurských hradů, které byly v té době v jižním Španělsku běžné.

Maurský zdobený styl a geometrický design je znát na mnoha věžích a cimbuřích na každé hradí věži. Pokud se však na hrad podíváte pečlivěji uvidíte, že otvory ve věžích jsou ve tvaru křesťanského kříže. Což je názorný příklad spojení obou stavebních stylů.

Castillo de Coca hrad

Uvnitř hradu Coco se můžete projít kaplí, zbrojnicí i tzv. sálem tajemství, který je vyzdoben sklenicemi s maurskými motivy, kde údajně drží tajné poklady.

Ačkoliv bylo v polovině 20. století z hradu odvezeno velké množství původního vybavení i tak budete ohromeni krásnými maurskými obklady na stěnách a stropech ve všech místnostech, které můžete navštívit.

Hrad Coca se nachází v malé španělské vesnici Coca, která leží cca 50 km severozápadně od Segovie v provincii Kastilie a León. Veřejnou dopravou se do vesnice dostanete několikrát za den právě ze Segovie. Vzhledem k horšímu stavu některých částí hradu je přístup omezen pouze na některé části.

Další informace o hradu Coca najdete zde.

 

Zdroj: https://www.exploring-castles.com/

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *