7.2.2015
Kategorie: Současnost, Zajímavosti

Jeskynní komplex Altamira

Jeskyni Altamiru najdete v Kantábrii na serveru Španělska, v Santillaně del Mar u přístavního města Santander. Pokud pojedete do Španělska na dovolenou někam poblíž, určitě stojí za návštěvu, ovšem naplánování musí proběhnout pár let dopředu, pokud tedy chcete vidět originál.  Jeskyně je známá svými nádhernými nástěnnými malbami, které jsou datované asi 14 000 let př. n.l. což je doba kdy začíná osídlování Pyrenejského poloostrova. Objevitelem jeskyně se stal roku 1886 místní lovec, který na ni upozornil majitele pozemku.Prvním amatérským archeologem, který se do jeskyně podíval byl Marcelino Sanz de Sautuola. Nicméně největší objev učinila jeho osmiletá dcera Maria, která našla polychromní sál s vyobrazeními 15 velkých býků.

Exteriér jeskyně Altamira

Ještě na konci 60. let jste se do jeskyně dostali v podstatě bez omezení. V této době sem přicházelo cca 1500 lidí denně, kteří se chtěli na malby podívat. Bohužel tento velký pohyb lidí změnil v jeskyni mikroklima a malby se začali ničit.  Poté začali být návštěvy regulovány a nekonec byla jeskyně pro návštěvníky uzavřena.  Poprvé roku 1977, následně byla po 5 letech otevřena a regulován počet návštěvníků – objednávalo se až 3 roky dopředu. Jeskyně se také roku 1985 dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2002 byla jeskyně uzavřena podruhé, neboť se na pravěkých malbách začali tvořit skvrny zelené plísně.

Návštěvníci kolem roku 1970

Nově je jeskyně Altamira otevřena od března 2014 s tím, že ji bude moc navštívit pouze 5 návštěvníků týdne, kteří budou oblečeni v ochranném plášti, aby dále nezhoršovali kvalitu mikroklimatu v jeskyni.

Jak je vidět běžný návštěvník nemá moc šanci se do jeskyně podívat. Proto bylo také v polovině roku 2001 otevřeno Muzeum Altamira, které se nachází cca 300 metrů od jeskyně.  Výstava seznamuje návštěvníky o životem prvních lidí a také se zde nachází replika jeskyně v měřítku 1:1, kterou můžete najít v podzemí budovy. Na stěnách jsou přesné kopie maleb souboru 76 bizońů a dalších zvířat jako v původní jeskyni.

Otevírací dobu Muzea a vstupné najdete na stránce: http://en.museodealtamira.mcu.es

Brožurku k Muzeu v anglickém jazyce najdete v souboru pdf- letak Altamira .

Budovu Muzea Altamira můžete vidět zde: Google Maps – Altamira

Podívat do jeskyně se můžete podívat alespoň v tomto videu:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *