Doprava ve Španělsku

Pokud se chystáte do Španělska ať už s organizovaným zájezdem nebo individuálně mohly by se vám hodit informace o druzích dopravy, které můžete využít.

Letecká doprava

Podle evropských norem jsou domácí lety v rámci Španělska poměrně levné a pokud se chcete přepravit mezi vzdálenějšími místy Španělska dává použití letecké dopravy také smysl. Letenku si můžete vybrat např. na této stránce – levné letenky.

Aerolinky Iberia a její dceřinná společnost  Iberia Regional-Air Nostrum mají rozsáhlou síť, která pokrývá celé Španělsko. Na konci roku 2006 přišli na španělský letecký trh také nízkonákladové společnosti z Velké Británie – EasyJet a Ryanair, které začali obsluhovat některé vnitrostátní trasy.

Stále častěji si zákazníci letenky objednávají přes internet, často tam s jednou společností a nazpátek s jinou. Typické zpáteční letenky mezi Madridem a Barcelonou se pohybují od 80 do 120 Euro, mohou se však dostat také klidně na 250 Euro. Levnější lístky jsou většinou nevratné a je nutné je objednat minimálně 2 týdny dopředu bez dodatečných změn. Všechny letištní poplatky jsou již v ceně letenky.

Automobilová doprava

Auto vám nabízí největší flexibilitu pohybu, hlavně pro jednodenní výlety do okolí vašeho ubytování. Nejsou ideální pro používání v přeplněných městech, kde je dopravní špička v podstatě každou hodinu. Pro zapůjčení auta ve vybraném místě pobytu můžete využít možnost pronájmu aut, kde si vyberete z nabídky několika mezinárodních autopůjčoven.

Většina autopůjčoven vyžaduje, aby měl řidič minimálně 25 let a nejvýše 72 let, platný pas, řidičský průkaz a platební kartu.

Pravidla jízdy

automobil španělskoŠpanělé jezdí po pravé straně vozovky. Dálnice ve Španělsku jsou známé jako – autopistas a platí se zde poplatek. Chcete-li sjet z dálnice sledujte nápis – Salida /exit/ s výjimkou Katalánska zde se mu říká Sortida. Na většině dálnic je rychlostí limit 120 km/h u ostatných typů silnic od 90 – 100km/h.  Jak uvidíte sami tyto limity se moc nedodržují.

Pokud vás zastaví dálniční hlídka /Guardia Civil de Tráfico/ a dostanete pokutu, musíte ji zaplatit na místě policistovi nebo pomocí platební karty či online pomocí telefonu. Pozor na řízení pod vlivem – pokuty jsou velmi vysoké.

Na dálnici jsou strategicky rozmístěné nouzové telefonní budky. Na vedlejších silnicích kontaktujte operátora, aby vás spojil s nejbližší – Guardia Civil. Španělská pobočka AAA , Real Automóvil Club de España (RACE; [tel] 90-240-45-45; www.race.es), poskytuje omezenou pomoc v případě poruchy.

Benzín

Na hlavních tepnách ve Španělsku je benzínek spousta. Také ve velkých městech jako je Madrid či Barcelona. Jsou otevřeny 24 hodin denně. Na vedlejších silnicích jsou většinou otevřeny od 7 ráno do 23 hodin či půlnoci. Všechen benzín je bezolovnatý gasolina sin plomo. Mnoho vozidel jezdí také na čistou naftu nazývanou Gasoleo nebo na dražší bio-naftu. Obecně je pronájem naftového vozidla k poměru ujetých kilometrů mnohem lepší než u benzínových aut. Ceny benzínu se často mění, pro aktuální se podívejte na: http://geoportalgasolineras.es/

Železniční doprava

Španělsko je protkáno komplexní železniční sítí – REFRE. Vysokorychlostní vlaky AVE, AVANT, ALVIA a ALTRIA snížili dopravní čas mezi Madridem a Sevillou a Madridem a Barcelonou na půl hodiny. Vlaky jsou tak rychlé, že již najdete málo těch, které mají spací kupé. Výjimkou jsou vlaky do Portugalska či Francie. Na webových stránkách národního dopravce REFRE najdete také přehledný plán spojení v on-line rozhraní. Věnujte pozornost cenám ve vyhledávání, např. vlaky AVE stojí často dvakrát tolik co ostatní vlaky ale nejsou o tolik rychlejší. Pro všechny vysokorychlostní spoje je nutná rezervace a to i se slevovou kartou.

železniční doprava španělsko

Juniorské a Seniorské slevové karty

Pokud je vám mezi – 14 a 25 lety můžete si koupit kartu Tarjeta Joven Renfe s kterou získáte na jeden rok slevu 30% na jízdenky v rámci Španělska, bez ohledu na třídu či typ vlaku nebo den v týdnu. Další informace k této kartě najdete zde cena je 11 Euro. Pokud je vám více jak 60 let můžete si zakoupit kartu – Tarjeta Dorada také na rok a poskytuje slevu 40% na AVE a AVANT od pondělí do čtvrtka, 25% od pátku do neděle, a 40% každý den, MD (mediální Distancia) a Cercanías (dojíždějící železniční) vlaky.

Zakoupit si můžete také REFRE Spain pass, který je určen pro zahraniční turisty, je nepřenosný a potřebuje platný pas. Můžete si vybrat z počtu cest 4,6,8,10 nebo 12 v rámci jednoho měsíce, platí pro vlaky AVE.  Průkaz je aktivní po dobu 6 měsíců od vydání a platí po dobu 1 měsíce od data první cesty – můžete si vybrat kolik jich bude. STORNO poplatek se platí 24 hodin před jízdou. Chcete-li cestovat musíte si rezervovat své místo dopředu. Průkaz je nutné zakoupit před příjezdem do Španělska.

Autobusová doprava

Doprava autobusem je vhodná na kratší cesty, je pohodlná a levná. Účinnost vlakové dopravy se drasticky projevila právě na odlivu cestujících z autobusové dopravy. Skoro všechny autobusové linky a jejich trasy jsou k dispozici na www.movelia.es kde si také můžete zakoupit lístky na autobus on-line.

Cena jízdenky začíná většinou od 1,20 Euro v závislosti na městě. V případě větších měst jako je Madrid či Barcelona je výhodnější kupovat tzv. kombinované jízdenky, které vám umožní kombinovat jak autobus tak metro. Zakoupit je můžete v kterékoliv stanici metra. Pravidelné autobusy jezdí od 6 hodin ráno do půlnoci. V Madridu se můžete setkat i s nočními spoji, které se nazývají – búhos /sovy/ a v Barceloně nitbusos /noční autobusy/.

Aktuální organizované zájezdy do Španělska najdete na našich stránkách CA Český kompas.

 

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *